:: دوره 4، شماره 4 - ( 2-1400 ) ::
جلد 4 شماره 4 صفحات 20-1 برگشت به فهرست نسخه ها
مشخصات سامانه‎های فرماندهی و کنترل نظامی متناسب با ویژگی‎های محیط جنگ‎های آینده
بهروز تسلیمی کار*
داشنگاه عالی دفاع ملی
چکیده:   (273 مشاهده)
اهمیت سامانه‎های فرماندهی و کنترل به‎عنوان یکی از ملزومات نیروهای نظامی در کسب موفقیت و تحقق اهداف بر کسی مکنون نمی‎باشد. این اهمیت در کنار تغییرات سریع محیطی که منجر گردیده تا با محیطهای آنارشی و غیرخطی در کنار انبوهی از اطلاعات مواجه باشیم و همچنین روند سریع رشد فناوری و تکنولوژی، روز به روز بیشتر شده و همه دست‎اندرکاران را بر آن داشته تا در راستای ارتقای عملکرد سامانههای فرماندهی و کنترل به‎صورت لحظه‎ای و در بازه‎های زمانی کوتاه‎مدت برنامه‎ریزی نمایند. به‎گونه‎ای که بزرگترین ارتش‎ها و قدرتمندترین کشورها نیز از این موضوع مستثنی نمی‎باشند.
این تحقیق از نوع کاربردی-توسعه‎ای و روش توصیفی موردی و با رویکرد آمیخته (کیفی/کمی) صورت پذیرفته و در ابتدا ویژگی محیط جنگ‎های آینده (37 ویژگی) از مطالعه منابع احصاء گردید و پس از دریافت تأیید خبرگان، به‎منظور تعیین آن دسته از ویژگی‎هایی که در ارتقای سامانه فرماندهی و کنترل مؤثر هستند، نظر حجم‎نمونه دریافت (28 مورد تأیید شد) و سپس به‎منظور دریافت مشخصات سامانه‎های فرماندهی و کنترل مجدداً نتایج حاصله به جامعه خبره ارائه گردید. در نهایت مشخصات اعلامی جامعه خبرگی از طریق حجم‎نمونه مورد قضاوت پایانی قرار گرفت و در قالب 44 مشخصه با اولویتبندی تبیین و ارائه گردیده است.
 
واژه‌های کلیدی: تغییرات محیطی، جنگهای آینده، فرماندهی و کنترل، فناوری.
متن کامل [PDF 354 kb]   (472 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فرماندهی
دریافت: 1399/4/19 | پذیرش: 1400/1/27 | انتشار: 1400/5/28


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 4 - ( 2-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها