:: دوره 5، شماره 4 - ( 3-1401 ) ::
جلد 5 شماره 4 صفحات 128-105 برگشت به فهرست نسخه ها
ارائه معماری نوین شبکه‌های دفاعی گسترده مستحکم در برابر حملات هدفمند
محمد مهدی عمادی کوچک* ، بیژن ساعدی ، مهدی نجف‌زاده ، حمید محسنی
دانشگاه آژاد
چکیده:   (1420 مشاهده)
سیستم‌های ارتباطی غالباً در معرض انواع خرابیهای تصادفی و حملات هدفمند قرار دارند. در خرابی‌هایی از نوع تصادفی، گره‌ها (پیوند‌ها) با احتمال یکسانی دچار خرابی شده و از شبکه حذف می‌شوند. اما در حملات سیستماتیک، گره‌هایی که بیشترین اهمیت را (برای مثال درجه، نزدیکی، بینیت) دارند اول از همه مورد حمله واقع میشوند. استحکام در قبال اشکالات و خرابی‌ها و نیز برخورد مناسب با حملات و اشکالات یکی از ملزومات اساسی در اغلب شبکه‌ها و سیستم‌های ارتباطی امروزی به شمار می‌رود. بدین ترتیب، لازم است که سیستم‌های ارتباطی، اطمینان‌پذیری، دسترس‌پذیری و استحکام بالایی را در برابر خرابی‌ها، اشکالات و حملات از خود نشان دهند چرا که ممکن است خود به ‌عنوان زیرساختی حیاتی برای بسیاری از شبکه‌های ارتباطی مورد استفاده قرار بگیرند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که شبکه­های پیچیده­ موجود، که از ساختار مستقل از مقیاس پیروی می­کنند، در برابر حملات هدفمند نسبت به حملات تصادفی آسیب­پذیرتر هستند.
در این مقاله استحکام گرافهای هانوی و خانواده سرپینسکی و آپولونین را همراه با معرفی مجموعه‌ای از مهم‌ترین معیارهای استحکام مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم. مشارکت اصلی در مطالعه حاضر این است که با کمک این معیارها بتوانیم اطمینان‌پذیری و آسیب‌پذیری این همبندی‌های کاربردی را در برابر حملات هدفمند آزموده و انواع روشهای ساخت آن‌ها را از منظر ایمنی و استحکام برای ارتباطات میان موجودیتها مطالعه نماییم. تعداد و نوع اشکالات هیچ محدودیتی را به بررسی‌های انجام شده تحمیل نمیکند و تلاش براین بوده تا برای حملات هدفمند الگو‌های متنوعی را مورد آزمون قرار دهیم. با این‌ همه، معیارهای مورد استفاده محدود به شبکه‌های فوق نبوده و قادرند تا برای انواع مختلفی از اشکالات و نیز طیف گسترده‌ای از شبکه‌ها مورد استفاده واقع شوند. در ادامه، یک معماری نوین شبکه‌های دفاعی با بررسی تاب آوری آنها در مقابل حملات هدفمند، چگونگی تغییرات این شبکه­ها در مقابل حملات هدف­دار و معیارهای ارزیابی استحکام این شبکه­ها پرداخته می­شود. نتایج حاصل شده نشان می‌دهد که شبکه‌های دفاعی گسترده با الهام از همبندی‌های توصیف شده توانسته بحران ایجاد شده را مدیریت کند و اتصال‌پذیری خود را به خوبی حفظ کند.
 
واژه‌های کلیدی: شبکه های پیچیده، حملات هدفمند و بومی سازی شده، بهبود تاب‌آوری، معیارهای استحکام، شبکه های دفاعی.
متن کامل [PDF 2221 kb]   (258 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: شبکه
دریافت: 1400/8/19 | پذیرش: 1401/3/24 | انتشار: 1401/6/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 4 - ( 3-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها