:: دوره 5، شماره 1 - ( 6-1400 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 66-49 برگشت به فهرست نسخه ها
پردازش و ادغام اطلاعات سخت و نرم در فرماندهی و کنترل سایبری
علی جبار رشیدی*، سعداله سبحانی
چکیده:   (545 مشاهده)
کاربردهای متنوع و تاثیرات گسترده فضای سایبر در اکثر حوزه‌های کاربردی نظامی و غیرنظامی، باعث رشد سریعِ داده‌ها، اطلاعات، دانش، فناوری، روش‌ها، ابزارها و سامانه‌های سایبری شده است. یکی از نیازهای مهم و راهبردی در چرخه فرماندهی و کنترل در حوزه سایبری، قابلیت استخراج، پردازش، ادغام و تحلیل داده‌ها و اطلاعات از منابع گوناگون برای رسیدن به آگاهی وضعیتی مطلوب از محیط عملیات سایبری می‌باشد. با توجه به جنبه‌های گوناگون این مسئله، استفاده از داده‌های نرم یعنی داده‌ها و اطلاعات قابل ارائه توسط منابع انسانی در کنار داده‌های سخت یعنی داده‌ها و اطلاعات منابع ماشینی، می‌تواند در رسیدن به تشخیص و تصمیم دقیق‌تر و مطمئن‌تر کمک کند. از اصلی ترین موضوعات تحقیقاتی در این مسئله، طراحی مدل مفهومی و فرآیند پردازشی مناسب برای تحلیل و استنتاج مبتنی بر داده و اطلاعات با امکان مرتبط‌سازی اطلاعات متنوع از منابع گوناگون با یکدیگر و مدل‌سازی انواع عدم قطعیت در داده‌های سخت و نرم و ادغام این داده‌ها است.
در این مقاله یک رویکرد مبتنی بر هستان‌شناسی برای پردازش و ادغام داده‌های سخت و نرم در فرماندهی و کنترل سایبری ارائه شده است که در آن به جنبه‌های مختلف این مسئله شامل معماری و مدل فرآیندی پردازش و استنتاج اطلاعات مبتنی بر هستان‌شناسی، روش بازنمایی عدم قطعیت و قابلیت اعتماد در داده‌های سخت و نرم و ادغام این داده‌ها، تبدیل باورها به احتمالات برای امکان تصمیم‌گیری روی فرضیه‌های مورد بررسی، طراحی مدل هستان‌شناسی برای اهداف فرماندهی و کنترل سایبری، و طراحی و پیاده‌سازی منطق استنتاج و ادغام اطلاعات مبتنی بر هستان‌شناسی پرداخته شده است. نتایج به کارگیری مدل پیشنهادی در یک سناریوی نمونه از فرماندهی و کنترل سایبری، عملیاتی بودن آن را در ادغام داده‌های سخت و نرم سایبری نشان می‌دهد. علاوه بر قابلیت مناسب برای استنتاج و ادغام، یکی از ویژگی‌های قابل توجه رویکرد پیشنهادی، قابلیت توسعه و مقیاس‌پذیری آن برای تطبیق با گسترش‌های جدید در ابزارها و نیازمندی‌های فضای فرماندهی و کنترل سایبری است.
واژه‌های کلیدی: ادغام اطلاعات سخت و نرم، استنتاج مبتنی بر قاعده، عدم قطعیت، فرماندهی و کنترل سایبری، هستان‌شناسی
متن کامل [PDF 614 kb]   (187 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/6 | پذیرش: 1400/7/20 | انتشار: 1400/9/21


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 5، شماره 1 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها